Historie Zvědavé uličky v Jilemnici

Publikováno 7.8.2013 v Historie | Bez komentářů

Zvědavá ulička v Jilemnici

Zvědavá ulička dnes patří již k ojedinělým souborům předměstské roubené architektury. Vznikla po velikém požáru města v roce 1788 a jméno získala podle charakteristického stupňovitého posunutí jednotlivých domků vždy o jednu okenní osu tak, aby bylo dobře vidět do ulice směrem k náměstí. Nebyla to však s největší pravděpodobností zvědavost zdejších obyvatel, kteří chtěli vidět dění na tehdejší hlavní třídě směrem do centra, ale ustupující svah, který zapříčinil toto zvláštní uspořádání staveb. Jednotlivá stavení jsou roubena z mohutných hrubě přitesaných trámů, spáry mezi nimi vyplňuje speciální mazanina z jílu, plev a pazdeří. Barevné nátěry trámů vznikly až v novější době. Původně se tu uplatňovala jako konzervační prostředek volská krev, jež postupně dodala dřevu téměř černé zbarvení a spolu s oblíbeným mezitrámím vytvořila neopakovatelně milý barevný rytmus. Nejhonosnější část stavení vždy představovala lomenice. Spáry mezi bedněním tu byly pobíjeny ozdobně vyřezávanými lištami a dodnes dokládají vynikající estetické cítění našich předků. Lomenici v hoření části uzavírá tzv. kukla, v níž bývalo umístěno záklopové prkno s nápisem o vyzdvižení domu, ochrannou modlitbou a nezřídka i se jmény stavebníka, stavitele a údaji o mimořádných událostech v roce stavby. Čas setřel již všechny nápisy, národopisní pracovníci nám obsah některých zachytili alespoň v opisech. Například na domě čp. 113, stojícím poněkud stranou uličky, abychom ještě za první republiky našli tento text: „Tento dům jest vyzdvižen s pomocí Boží léta 1788 dne 28. Juli. Nákladem Lukáše Novotnýho. Bože, zachovej nás ode všeho zlého. Mister Křehauček.“ Ještě na počátku století byly střechy Zvědavé uličky pokryty téměř výhradně šindelem a jejich ježaté výrazné řady dobře korespondovaly s roubenými černo-bílými stěnami.

V uličce bychom našli v minulém století dlouhou řadu řemeslníků. Jen namátkou připomeňme pekaře, pernikáře, tkalce, barvíře, brdaře, kartáčníka, truhláře, cvočkaře, fiakristu či zahradníka. Zejména potřeby řemesla si postupně vynucovaly rozšiřování jednotlivých domů, ale dělo se to většinou s takovým citem, že půvab uličky ani v nejmenším neutrpěl.

Bylo by však chybou, kdybychom život uličky viděli jen jako idylu. V podruží zámožnějších sousedů tu bydlívaly celé početné rodiny a jejich osudy mívaly nejednou trpkou a svíravou příchuť. Před domky bývaly kdysi malé zahrádky a za letních večerů lákaly k sousedskému posezení. Jejich plaňkové ploty pak až do poloviny minulého století zůstávaly za deštivých dnů vítanou oporou chodcům, neboť nedlážděná cesta se proměnila v hluboké bláto, jímž se i zdatný chodec prodíral jen s námahou. Teprve v polovině 19. století byla vybudována cesta do Mříčné a s ní se vozovka uličky dočkala první solidní úpravy.

Naše století tomuto pozoruhodnému koutu na půvabu většinou nepřidalo. Plechové střechy sem začaly vstupovat jako první cizorodý prvek. Opakované zvyšování vozovky potažené vrstvou asfaltu opticky snížilo jednotlivé objekty a charakter uličky dosti výrazně potlačilo stejně jako mohutné betonové sloupy elektrického vedení. Šedesátimetrový komín nad uličkou vytvořil pak dojem dřevěného ostrůvku na prahu průmyslové zóny. Město Jilemnice se proto před časem rozhodlo, že v rámci regenerace městské památkové zóny bude uličce věnovat prvořadou pozornost. Vozovka byla proto poněkud snížena a pokryta žulovou dlažbou, nahrazeny stylovým osvětlením padly i sloupy elektrického vedení, stejně jako obrovitý betonový komín. Ulička představuje jeden z nejpůvabnějších koutů podkrkonošských měst a zůstává pro nás nejenom unikátním dokladem lidové architektury, ale vzhledem k vysoké účelové i estetické dokonalosti jednotlivých staveb i trvalým zdrojem inspirace pro nás i naše potomky.

Šaldův statek – jedna z architektonických památek města. Pro havarijní stav byl původní statek r.1998 rozebrán a nově postaven blíže k ústí Zvědavé uličky do křižovatky. V domě je umístěna stylová restaurace.

Školní areál – reprezentativní komplex budov obecné školy, zvl.školy,školní jídelny, školních dílen, a pomocné budovy gymnázia. Na sešikmeném rohu budovy dílny je připevněna busta Josefa Hanuše – důležitého vědce v oblasti analytické a potravinářské chemie, dodnes je významným vědcům a badatelům udělována medaile s jeho jménem. Městské hřbitovy – místo odpočinku řady významných osobností: Geolog František Pošepný, lyžař B. Hanč, spisovatelé J. Havlíček, J. Weiss, J. Horáček, učitel a propagátor lyžování v Krkonoších J. Buchar, filosof M. Janovský.

Fotogalerie ze Zvědavé uličky v Jilemnici

Přidejte svůj komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>